TR
|
ENG
ANAMENU
YANGIN HİDRANTI VE YANGIN HİDRANT SİSTEMİ

Yangın önleme sistemlerinin en önemli parçalarından biri de hidrant sistemleridir.Yangınla mücadelede en temel söndürme maddesi olan suyu alanın her tarafına ileten şebekedir.

-Yangın anında,ilk müdahalede söndürülemeyen yangınlara dışarıdan müdahale edebilmek
 
-Yangın mahallinin dış yüzeyini soğutmak
 
-Yangının çevreye taşmasını önlemek
 
-Yangın mahalline gelen itfaiye gruplarına su takviyesi yapması ana görevleridir.
 
-Yangın hidrantları yeraltı ve yerüstü olarak üretilir. 
 
-TS 2821 e göre dizayn edilmiştir.
 
-Hidrantlar arası uzaklık çok riskli bölgelerde 50 m, riskli bölgelerde 100 m, orta riskli bölgelerde 125 m ve az riskli bölgelerde 150 m alınır.
 
-Normal şartlarda hidrantlar, korunan binalardan ortalama 5 ilâ 15 m kadar uzağa yerleştirilir. 
 
-Hidrant sistemine suyu sağlayan boru donanımında ring sistemi mevcut değil ise, kullanılabilecek en düşük borunun çapının 100 mm olması ve hidrolik hesaba göre belirlenmesi gerekir.
 
-Hidrant sistemi dizayn debisinin en az 1900 l/dak olması şarttır. 
 
-Debi, binanın tehlike sınıfına göre artırılır. 
 
-Hidrant çıkışında 700 kPa basınç olması gerekir.
 
-Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik'te; çevre hidrant sistemlerinin özellikleri aşağıdaki madde ile belirlenmiştir:
 
Madde 95- Yapıların yangından korunmasında, ilk müdahalede söndürülemeyen yangınlara dışarıdan müdahale edebilmek için mümkün olduğunca yapının veya binanın tüm çevresini kapsayacak şekilde tesis edilecek hidrant sistemi bünyesinde yerleştirilecek hidrantlar, itfaiye ve araçlarının kolay yanaşabileceği ve bağlantı yapabileceği şekilde düzenlenmelidir.
 
TÜPAŞ YANGIN SÖNDÜRME CİHAZLARI VE YANGIN GÜVENLİK SİSTEMLERİ OLARAK HER TÜRLÜ YANGIN SİSTEMİ MÜŞTERİLERİMİZE SUNULMAKTADIR.
 
TÜPAŞ 2013 TÜM HAKLARI SAKLIDIR
E-BÜLTEN